Просијецањем леда на језеру проводе се завршне припреме за богојављенско пливање на Бусији
На велики православни празник Богојављење, у понедјељак 19. јануара 2026. године, по трећи пут ће у језеру на Бусији бити одржано пливање за Часни крст.
Претходно ће у храму Рођења Пресвете Богородице у Прибоју бити служена Света литургија, која почиње у 9 часова, након чега ће бити извршено освећење богојављенске водице.
Пливање за Часни крст заказано је за 13 часова.
Организатори позивају вјернике и све грађане да дођу и буду дио очувања српске православне традиције на Мајевици.
Према ријечима једног од организатора, Љубише Тошића, све је спремно за понедјељак. Пријављено је 130 мушкараца и 20 жена који ће запливати, а обезбијеђене су медаље, мајице, као и златник који је обезбиједила дијаспора.
„Велико је интересовање пливача, али и људи који ће доћи да присуствују. Из године у годину растемо“, истиче Тошић.
Начелник општине Лопаре, Радо Савић, изразио је задовољство досадашњим припремама.
„Данас се просијеца лед и све је спремно за пливаче“, изјавио је начелник Савић.
Догађај се ове године пети пут одржава на подручју Мајевице, а организатори и спонзори су Општина Лопаре, потпредсједник Скупштине општине Љубиша Тошић, „Green Hills“ д.о.о., домаћин Светозар Остојић, Удружење Мајевичана у Швајцарској које обезбјеђује златник за побједника, као и Организациони одбор Богојављенског пливања.
Све информације и пријаве могу се добити на број телефона 065/431-308 (Љубиша Тошић).