У Лопарама је одржан састанак представника четири локалне заједнице које чине Линк – мрежу за локални ниско-карбонски развој у пројекту Енергетске транзиције.
Учеснике је поздравио и скуп отворио начелник општине Лопаре Радо Савић.
Он је рекао да је у овој локалној заједници планирано да се на згради општине у наредном периоду инсталира соларну електрана и истакао задовољство што се Лопаре, заједно са Грачаницом, Теслићем и Тешњом, међу првима налазе у причи о обновљивим изворима енергије, која је веома битна.
“Након њеног пуштања у погон, разговараћемо са свим локалним привредницима, како би они кренули у тај процес, јер је енергија јако важна тема у свијету и Европи”, навео је Савић.
Мирза Кушљугић из Ресет центра за одрживу енергетску транзицију је говорио о енергетској кризи у Европи и актуелности Линк пројекта.
Он је саопштио да ће све локалне заједнице морати управљати енергетским процесима у зградама, домаћинствима, индустрији и јавним-комуналним предузећима.
“Вријеме јефтине енергије, прије свега електричне која је још увијек субвенционисана, је иза нас”, нагласио је Кушљугић.
Драган Мишић из општинске управе Теслић је рекао да су пројекти попут Линк пројекта добро дошли јер су енергетска транзиција и енергетска ефикасност веома актуелни, не само у Теслићу, него и широм свијета.
Суад Хускић, начелник општине Тешањ каже да је модел Линк мреже у његовој локалној заједници препознат као могућност за брзо прилагођавање енергетским промјенама које постоје у свијету.
“У приватном сектору имамо интензиван развој искориштавања соларне енергије”, истакао је Хускић.
Џемила Агић, директор Центра за екологију И енергију Тузла, представила је резултате анализе енергетског сиромаштва.у БиХ.
Она каже да Центар за екологију и енергију увезује општине и градове, подстиче енергетску транзицију са локалног нивоа и води бригу да се тиме обухвати и енергетско сиромаштво.
“Примјетно је поскупљење енергената и тиме ће бити највише угрожени они који су сиромашни”, закључила је Агићева.
У програму Енергетске транзиције учествовала је Основна школа “Свети Сава” Лопаре и кроз пројекат добила малу соларну електрану експерименталног типа.
“Ова соларна ћелија ће служити за обуку ученика о производњи електричне енергије из сунчеве свјетлости”, рекао је директор школе Драган Лукић.
Он је изразио наду да ће сарадња бити настављена како би се на школу у будућности инсталирала мала соларна електрана.